Младата фирма Boston Metal е разработила технология за електрифициране на производството на стомана, което може да намали емисиите на CO2 с 5%.
За целта в процеса на производство се използва електролитна клетка вместо доменна пещ. Съответно в процеса се използва електроенергия, а не въглерод, за обработката на суровата желязна руда.
Традиционно при производството на стомана железният оксид се поставя в доменна пещ с кокс – твърда, пореста субстанция, извлечена от въглища. При високата температура коксът се превръща във въглероден окис. Той „изсмуква“ кислорода от желязото, като произвежда междинен метал, известен като чугун – заедно с отделянето на въглероден диоксид, който се изпуска в атмосферата.
Това, заедно с други стъпки в процеса на работа със стомана, изпомпва в атмосферата около 1,7 гигатона въглероден диоксид годишно. Секторът формира около 5% от емисиите на въглероден диоксид в световен мащаб.
Самата Boston Metal е млада фирма, отделена от развойната дейност на Масачузетския технологичен институт. Предстояща кампания за набиране на финансиране ще осигури изграждането на голям демонстрационен проект.
Източник: https://greentech.bg