БЪЛГАРИЯ и петата индустриална революция. Възможности за привличане на стратегически инвеститори за изграждане на фабрики за изкуствен интелект и центрове за данни.
Председателят на Черноморски енергиен клъстер, инж. Тодор Тонев беше поканен и присъства на кръгла маса на тема: „България и петата индустриална революция. Възможности за привличане на стратегически инвеститори за изграждане на фабрики за изкуствен интелект и центрове за данни“. Събитието се проведе на 7 април 2025г. в София под егидата на Президента на Република България г-н Румен Радев.
Кръглата маса беше открито от Президента, който запозна публиката с огромният интерес от световни корпорации за изграждане на гига фабрики за изкуствен интелект на територията на България. Процесът е на върха на вълната в световен мащаб и нашата страна има уникален шанс за развитие, защото имаме някои предпоставки, които ни правят особено атрактивни – като достатъчно големи енергийни мощности, мощни оптични връзки, свободни площи, човешки потенциал и не на последно място добро място за живеене. Президентът подчерта и една основна слабост а именно относително тромавата администрация, която и може да се окаже прекалено голяма пречка пред развитието на ИИ в България. И накрая, той изрази надежда тази първа кръгла маса да произведе пътна карта която да начертае необходимите стъпки поне в краткосрочен план.
Вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова, представи Европейските политики в областта на изкуствения интелект. Тя подчерта че ЕС първи в света е създал някои регулации относно развитието на ИИ, защото е очевидно освен голямата възможност за ново развитие, и голямата заплаха от ИИ. Предвид бурното развитие на ИИ, се подчерта и необходимостта от гъвкавост в регулациите и необходимост от бързи реакции. Заместник-министърът на иновациите и растежа г-н Красимир Якимов представи Перспективите пред България за интегриране в Стратегията на ЕС за Изкуствен интелект.
Ролята на държавата за осигуряване необходимите условия за изграждане на фабрики за изкуствен интелект беше представено от Невена Лазарова, заместник-министър на икономиката и Георги Самандов, заместник-министър на енергетиката. Едно от най важните условия за изграждане на гигафабрика за ИИ е енергийна осигуреност, като тези фабрики се нуждаят от огромни и сигурни енергийни мощности. По предавателните проучвания подходящи зони са в близост до АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ Марица Изток. Г-н Самандов подчерта че енергийна мрежа на България е с мощност 20 GW, като потреблението към настоящият момент от 4 до 7 GW, което всъщност е добро предимство.
Борислав Петров, изпълнителен директор на ИНСАИТ представи презентация на тема „Как България да стане световен лидер в петата индустриална революция“. Той представи работата на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии, който е разположен в София, това е първия институт в Източна Европа, който предлага условия за работа на световно ниво, съответстващи на тези във водещите западни университети и институти. Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и е създаден в партньорство с швейцарските ETH Zurich и EPFL, два от най-добрите технологични университети в света. Водещи учени от топ американски, европейски и израелски университети и изследователски лаборатории ръководят и съветват института. Основният фокус на INSAIT е върху научните постижения: провеждане на изследвания на световно ниво, привличане на международни учени с изключителни постижения и обучение на следващото поколение студенти и технологични лидери. Основател на института е Проф. Мартин Вечев, който е световно признат учен в областта на компютърните науки и изкуствения интелект.
И накрая Доброслав Димитров, изпълнителен директор БРАИТ представи ролята на българския бизнес и екосистемата при реализирането на проект за изграждане на фабрика за изкуствен интелект. Г-н Димитров, подчерта важността от бързи действия, отколкото старанието за разписване, перфектни стратегии и планове за действия.
При отворената дискусия, особено впечатление направи кметът на гр. Бургас, който подчерта подготовката на Бургас. На територията на Бургас има две технологични гимназии и иновационен хъб, в които се подготвят млади кадри, има два огромни общински терена съответно 1000 дка и 3000 дка, които имат статут на промишлена зона, имат енергийна осигуреност и са в близост до езеро или море, което е важно поради необходимостта от охлаждане. И не на последно място, кмета подчерта че в Бургас е възможно разрешително за строеж да бъде издадено в рамките на една седмица.
Регион Варна, бе представен от Черноморски енергиен клъстер, като бяха проведени няколко срещи и обсъдена възможността за създаване на инкубатор за ИИ на територията на Технически университет Варна. Трябва да се подчертае, че липсата на индустриален зона във Варна е огромен проблем пред технологичното развитие. Все още има възможност за изграждането й със средства от оперативните програми. Необходимо е да се изберат сърцати хора, които да задвижат процеса и да го доведат в обозримо бъдеще до успешен край.







